Tuga… Krivica… Anksioznost… Stid…

Znate li šta je zajedničko svim ovim emocijama?

Sve su to neprijatne emocije i veoma često upravo one emocije koje osobu potaknu da potraži stručnu podršku i pomoć.

Šta je to sa čim klijenti žele da im terapeuti pomognu, kada su u pitanju navedene emocije?

Da ih ne osjećaju!

Možemo li da ne osjećamo neprijatne emocije?

Sa svakom emocijom koja osjećamo javljaju se i određene senzacije u tijelu. Ono što je karakteristično za neprijatne emocije, i razlog zašto ih tako zovemo, jesu senzacije koje se jave, a koje nije prijatno osjećati. Neke od neprijatnih senzacija koje nam se javljaju, kada se jave neprijatne emocije, mogu biti drhtanje, preznojavanje, problemi sa disanjem, zacrvene nam se obrazi, brzo nam lupa srce, gubimo koncentraciju, mucamo, osjećamo knedlu u grlu…i slično.

Sve emocije, pa i one neprijatne, imaju svoju ulogu i svrhu i veoma su nam važne. Npr. kada izgubimo blisku i dragu osobu, sasvim je normalno da osjećamo tugu. Tuga nam u tim situacijama pomaže da obradimo samu situaciju i da se nosimo sa promjenom, ali i da prihvatimo sam gubitak i novu realnost. Koliko god da radimo na sebi, ne možemo da ne osjećamo neprijatne emocije, jer ne osjećati neprijatne emocije nije znak mentalnog zdravlja.

Mentalno zdravlje podrazumijeva da osjećamo čitav spektar emocija, i prijatnih i neprijatnih, i intenzivnih i manje intenzivnih.

Kako se nositi sa neprijatnim emocijama?

S obzirom na to da većina nas ne želi da osjeća neprijatne emocije, možda ste pokušali na neki način da ih kontrolišete, potisnete, da ih ignorišete, da ih se jednostavno riješite. Ako ste pokušali nešto od toga, vjerovatno ste i primijetili da dugoročno to samo pogoršava situaciju i da sve neprijatne emocije kojih ste pokušavali da se riješite osjećate još intenzivnije, a možda su se čak i neke druge neprijatne emocije pojavile.

Zašto je to tako?

Kada pokušamo da se riješimo nečega, ono što zapravo radimo jeste da upravo to stavljamo u centar pažnje, a kada je nešto u centru pažnje onda je to nešto što je VEOMA VAŽNA STVAR U NAŠEM ŽIVOTU i posljedično, osjećamo to intenzivnije.

Šta onda možemo da uradimo?

Umjesto da se usmjerimo na borbu sa neprijatnim emocijama, ono što možemo da uradimo jeste da mijenjamo svoj odnos prema njima. Zamislite da u svom vrtu imate jednu biljku koja vam se ne sviđa i ne možete da je se riješite, a da ne uništite čitav vrt u kojem se nalaze i neke vama zaista lijepe biljke. Ono kako se počinjete ponašati jeste da izbjegavate da prolazite kroz vrt, ne želite nikog ni da pozivate u svoje dvorište, jer se plašite da će vas ismijavati, ni vi ne želite da budete u svom vrtu, ljutite se jer je ta „ružna“ biljka tu… Dakle, ta „ružna“ biljka je postala toliko važna u vašem životu, da svoje ponašanje počinjete da oblikujete oko nje, ona je u centru pažnje.

Šta bi se dogodilo da tu biljku počnete da posmatrate kao sastavni dio vašeg vrta, kao prirodan dio okruženja i autentičnu floru? Biljka je ostala ista, ona se nije promijenila, ali vi više ne morate da se borite sa njom, a s obzirom na to da se više ne borite sa njom i da više nije u centru pažnje, sve manje utiče na vaše ponašanje i vaš život.

Neprijatne emocije su kao talasi, ako pokušamo da ih zaustavimo, ne možemo. Ako pokušamo da pobjegnemo od njih, ne možemo. Ako pokušamo da se borimo sa njima, da ih pobijedimo, ne možemo. Jedino što možemo da uradimo jeste da naučimo da surfamo. Talasi su ostali isti, tu su, dolaze i prolaze, ali mi se više ne borimo sa njima, mi sada surfamo na njima i usmjeravamo svoje ponašanje i život u smjeru kojem želimo, u smjeru života vrijednog življenja.

Ukoliko smatrate da vam je potrebna podrška i pomoć da naučite da „surfate“ na svojim neprijatnim emocijama, pišite nam na psiholoskosavjetovanjealba@gmail.com i zajedno ćemo pronaći način kako da se bolje nosite sa neprijatnim emocijama.

Pogledaj: Emocije nisu naš neprijatelj