Često je za veoma komplikovane i složene probleme najbolje JEDNOSTAVNO rješenje.

Clyde Beatty je najpoznatiji ukrotitelj lavova, koji je koristio sasvim jednostavnu metodu da bi ukrotio lava i na taj način preživio sa njim na sceni.

Znate li kako je to uspijevao?

Koristio je stolicu. Kada bi nogare od stolice okrenuo prema lavu, lav bi pokušao da se fokursira na sva četiri nogara istovremeno. Njegova podijeljena pažnja bi ga zbunjivala i onda bi se zaledio, umirio i ne bi napadao.

Kako nam ova priča može pomoći?

Koliko puta ste se našli pred mnogim obavezama? Pokušavali da „multitaskujete“? Koliko puta vam to nije pošlo za rukom? Koliko ste puta u tim situacijama očajavali, zaledili se i uradili…ništa ili skoro ništa? Vjerujemo da se ovo svima često, ili bar ponekad, dešava i da u ovakvim situacijama možemo primijeniti Clyde-ovo jednostavno rješenje. Fokusirati se na jedan nogar, na jedan zadatak u datom trenutku. Svaki put kada prebacujemo pažnju sa jednog na drugi zadatak, mi gubimo djeliće informacija, nismo potpuno posvećeni i skloniji smo pravljenju grešaka, ali i odustajanju. Ponekad nam obaveze koje se nalaze ispred naz izgledaju kao ogromno brdo koje moramo preći. I to i nije toliki problem, koliko to što pokušavamo da u jednom skoku preskočimo brdo. A onda još počnemo da se okrivljujemo, očajavamo i kinjimo sebe jer to nismo uspjeli. Ove neprijatne emocije ne mogu sa sobom donijeti potrebnu motivaciju za djelovanje i usmjeravanje ka naprijed. Ono što može jeste identifikovanje manjih zadataka u tom ogromnom zadatku i onda fokusiranje na manje zadatke da bismo obavili veliki zadatak.

Šta nam može pomoći?

Mindfulness.

O mindfulness-u, odnosno punoj svjesnosti, smo pisali više puta, ali uvijek je dobro prisjetiti se.

Puna svjesnost nam pomaže da budemo u sada i ovdje trenutku sa svim onim što se nalazi u nama, sa svim mislima, senzacijama, emocijama, ali i onim što se nalazi oko nas. Sve te informacije koje prikupimo osluškujući svoj unutrašnji i spoljašnji svijet mogu nam dati značajne informacije koje će nas usmjeriti ka ostvarenju našeg ličnog cilja. Pored toga, mindfulness nam pomaže da izađemo iz autopilota i budemo u sadašnjem trenutku. Automatski obavljati određene radnje nam može ponekad uštedjeti vrijeme i energiju, ali ako skoro čitav svoj život živimo automatski/na autopilotu, to onda jeste problem, jer nas vodi u nezadovoljstvo, frustraciju i reagovanje, a ne odgovaranje.

Šta to znači?

Npr. ukoliko mi neko kaže nešto uvrjedljivo i ja automatski odreagujem, bez razmišljanja, i ošamarim tu osobu, to je REAKCIJA. Reakcija koja sa sobom može donijeti još nepovoljnih situacija sa sobom. Ukoliko ja, ipak, u situaciji kada mi neko kaže nešto uvrjedljivo, primijetim da osjećam ljutnju, da se ona širi, kao vatra, od stomaka ka licu, da osjećam tu vatru sad i u licu i da se crvenim, primijetim misli poput „nema pravo da mi se tako obraća“, „udarila bih ga/ju najradije“, „bezobraznik/ca“… dajem sebi vremena, ali i stvaram prostor za sve ove senzacije, misli i emocije. Stvarajući prostor za njih ja stvaram i mogućnost da ODGOVORIM. Da odgovorim tako što ću ošamariti tu osobu ili reći da ne želim da mi se tako obraća, da mi to smeta ili ne odgovorim u tom trenutku, nego kad se smirim ili ne odgovorim uopšte ili…

Kada sam u sadašnjem trenutku i primijećujem sve što se dešava u meni ja stvaram mogućnosti, mogućnosti da postupim na način koji je najbolji za mene u tom trenutku. Sljedeći put kada se nađete pred „brdom“ obaveza, zastanite, primijetite šta se sve zbiva u vama, pokušajte da stvorite prostor za sve emocije, misli i senzacije i uprkos njihovoj prisutnosti izaberite da se ponašate na način koji je najkorisniji za vas. Ukoliko želite da naučite više o mindfulness-u i da počnete da primjenjujete vježbe mindfulness-a u svom svakodnevnom životu, pišite nam na psiholoskosavjetovanjealba@gmail.com

Pogledaj: Zašto je puna svjesnost važna?