Dugo se vjerovalo da djeca i adolescenti ne mogu da imaju depresiju, jer djetinjstvo je srećno i bezbrižno „oko čega“ bi se bilo depresivno, a i adolescenti često mijenjaju raspoloženje, tako da je to prolazna faza. Ovo pogrešno razumijevanje depresije kod djece i adolescenata je dovelo do toga je ona poteškoća koja se najčešće previdi, ne dijagnostifikuje, a samim tim i ne tretira.
Ono što danas znamo jeste da je moguće da djeca i adolescenti razviju depresiju, naprotiv, da je ona posljednjih godina u porastu u ovoj uzrasnoj skupini. Iako depresija može biti uslovljena spoljašnjim događajima, to nije uvijek slučaj i potrebno je imati na umu da postoje biološki i genetski faktori koji mogu dovesti do toga da se razvije depresija, iako nije bilo nijednog uznemirujućeg događaja u životu mladih. Pored toga, naše misli imaju važnu ulogu u tome da li će se razviti depresija ili ne, negativan pogled na nas i svijet oko nas može doprinijeti razvoju depresije. Takođe, postoji značajna razlika između promjenjivog raspoloženja adolescenata i depresije.
Kako može izgledati depresija u djetinjstvu i adolescenciji?
Razni su simptomi koji se javljaju tokom depresije, a neki od simptoma su sljedeći:
Afektivni simptomi: tužna i depresivna raspoloženja, koja se često mogu ispoljavati i kroz iritabilnost
Negativni kognitivni stilovi: pesimizam, pretjerana generalizacija, predviđanje negativnih ishoda
Anhedonija: smanjeno interesovanje i uživanje u uobičajenim aktivnostima, koje vodi u apatiju i socijalnu izolaciju
Somatski problemi: glavobolje, bolovi u stomaku, bolovi u mišićima, problemi sa spavanjem, gubitak apetita, što može da vodi do naglog mršavljenja ili ne dobijanja kilograma
Ponašajni problemi: agresivno ponašanje i često „upadanje“ u konflikte, glama i vika, psihomotorna uznemirenost
Kognitivni problemi: problemi sa koncentracijom, osjećaj sniženog samopouzdanja i samopoštovanja, osjećaj bezvrijednosti i krivice, ponavljajuće misli o smrti i suicidu
Najznačajniji pokazatelj depresivnosti kod djece i adolescenata jeste gubitak interesovanja za uobičajene aktivnosti. Pored toga, važno je istaknuti da ono što razlikuje depresiju kod odraslih i mladih i adolescenata, jeste iritabilnost, žaljenje na fizičke simptome i izostanak dobijanja kilograma. Pored toga, adolescenti koji se suočavaju sa depresivnošću su skloniji interpersonalnim problemima, korištenju opojnih supstanci i kod njih su češće prisutne suicidalne misli i namjere.
Ko je najranjiviji?
Istraživanja pokazuju da je do puberteta depresija podjednako zastupljena i kod dječaka i kod djevojčica. Međutim, između 12 i 15 godine, pa dalje u odraslo doba, ta statistika se mijenja, čak dva puta više djevojčica od dječaka pati od depresije.

Postoji nekoliko objašnjenja za ove podatke. Prvo, djevojčice su više socijalne, polažu mnogo više vrijednosti u prijateljstva i samim tim su i osjetljivije kada dođe do problema u prijateljskim odnosima. Pored toga, djevojčice su sklonije da krive sebe kada stvari krenu „po zlu“ što povećava njihovu ranjivost ka depresiji. Takođe, kod dječaka se mnogo više podstiče samostalnost, nego kod djevojčica, što dovodi do toga da djevojčice osjećaju manje samopouzdanje i manje se osjećaju sposobnima, što ponovo može da doprinese razvoju depresije. Seksualno nasilje i zlostavljanje, kojem su djevojčice mnogo više izložene, isto može da dovede do razvoja depresije.
Šta uraditi ako posumnjamo da naše dijete pati od depresije?
Za roditelje je veoma važno da nauče da nije svaki trenutak vrijeme za „lekciju“. Često je potrebno samo slušati svoju djecu kada nam se povjeravaju i pričaju, čak i kada se ne slažemo sa njihovim viđenjem stvari i njihovim stavovima. Pokazati zainteresovanost kroz postavljanje pitanja i aktivno slušanje je ono što gradi odnos povjerenja i povećava šansu da nam se djeca povjere kada imaju problem. Izraziti svoju zabrinutost povodom ponašanja djeteta i ponuditi se da budemo tu, slušamo i razgovaramo je, takođe, korisno u tim trenucima. Ipak, ova stanja često zahtijevaju stručnu pomoć, te je istu potrebno i potražiti i uključiti dijete u psihoterapijski proces, a ako je potrebno uključiti i određene lijekove koji bi bili propisani od strane psihijatra.
Ukoliko smatrate da je vaše dijete pati od depresije i da mu je potrebna stručna pomoć , pišite nam.
Pogledaj: Da li je i vašem tinejdžeru tijesno u njegovoj koži?