Ljudi su socijalna bića i svako stupanje u određene socijalne, a naročito partnerske odnose, za čovjeka predstavlja postizanje osjećaja povezanosti, ispunjenja, sigurnosti i zadovoljstva. Partnerski odnosi su zasigurno jedan od važnih temelja ljudskog postojanja u okviru kojeg doživljavamo i proživljavamo svoje najjače emocije i u kojem stvaramo najfiniju bliskost, povezanost i gradimo sigurnost koja nam je neophodna.

Kroz partnerske odnose mi bolje upoznajemo sebe, svoje želje, potrebe, vrijednosti, snage, ali isto tako otkrivamo i neke svoje slabosti što nas dalje podstiče na preispitivanje i vodi u određene promjene.

Tako rastemo i razvijamo se.

Na početku svake partnerske veze, prisutna je intenzivna zaljubljenost, jaka fizička i emocionalna privlačnost, strast, uzbuđenje. Svaki trenutak proveden sa partnerom je kao nepresušni izvor energije, koji motiviše, inspiriše i stvara osjećaj neizmjernog zadovoljstva. Svijet postaje mjesto sa neograničenim mogućnostima, a hemija čini čuda i stvara u nama osjećaj neopisive euforije.

Kako radi ta hemija?

U trenucima fizičke bliskosti sa partnerom, poput zagrljaja, poljupca, intimnih trenutaka oslobađa se velika količina oksitocina, tzv „hormona ljubavi“, koji podstiče osjećaj bliskosti, povjerenja i utiče na jačanje emocionalne povezanosti sa partnerom. Kada smo u odnosu koji nam prija, raste i nivo dopamina, koji se još naziva i „hemikalija zadovoljstva“, i koji nas dalje motiviše da ponavljamo to iskustvo. Njegova uloga u ljubavnim i partnerskim odnosima je da stvara osjećaj uzbuđenja i zaljubljenosti. Osim toga, povećane količine ova dva hormona u našem organizmu utiču na smanjenje anksioznosti i stresa, pomažu u izgradnji stabilnih i i zdravih odnosa što svakako povoljno utiče na kvalitet našeg života.

I ko ne želi da ova faza traje vječno!?

Međutim, ipak ova početna faza partnerske veze ne može se održati trajno sa tim intenzitetom i kako vrijeme prolazi i kako se veza razvija, a svakodnevne obaveze preuzimaju primat, tako i količine hormona opadaju i strast počinje da se smiruje i polako blijedi.

Tada rutina stupa na scenu.

Život u dvoje postaje predvidiv, a sva uzbuđenja nestaju pod pritiscima svakodnevnih životnih obaveza. Život u dvoje postaje rutina koju partneri često doživljavaju kao neprijatelja ljubavi i strasti.

Rutina neprijatelj ili saveznik?

Ne mora rutina nužno da se stavlja u negativan kontekst partnerskih, bračnih veza i odnosa. Vrlo često rutina može da pruži osjećaj stabilnosti i sigurnosti što za dugoročne odnose predstavlja temelj i put ka izgradnji dobre osnove za zajednički život i za stvaranje porodice. Rutina počinje da stvara problem onda kada postane automatizam, ali i onda kada partneri prestanu da ulažu u svoju emocionalnu i fizičku bliskost i povezanost. Tada se stvara osjećaj otuđenosti, a u život u dvoje useljava se dosada. I tada partneri nemaju osjećaj da žive sa nekim, nego da žive pored nekoga.

Ključni izazov u vezama, brakovima, jeste upravo održavanje tog balansa između rutine, automatizma i emocionalne bliskosti. Većina parova fokusira se samo na nedostatak strasti koja je bila na početku. Da, možda strast nije tako intenzivna kao na početku, ali ne znači nužno ni da je nema. Možda nije tako spontana, ali ne znači da ne možemo da je izazovemo. Važno je da prihvatimo tu razvojnu fazu naše veze i da kroz međusobno razumijevanje i podršku razvijamo dublju povezanost sa našim partnerom. Da kroz otvorenu komunikaciju, zajedničke aktivnosti, zajedničko vrijeme održavamo našu bliskost. Da ne strahujemo od nedostatka fizičke privlačnosti nego da fokus stavimo na ulaganje u emocionalnu zrelost naše veze.

Kako se nositi sa izazovima partnerskih odnosa?

Svaki odnos a naročito partnerski traži da se aktivno radi na njemu, da se održava, njeguje i čuva. Svaka veza traži posvećenost i razumijevanje . Neminovno je da svaki odnos prolazi kroz uspone i padove ali međusobna podrška, želja za rješavanje problema, spremnost na kompromise čine da se lakše nosimo sa krizama na koje partneri nailaze.

Šta je važno u partnerskim odnosima?

Prije svega otvorena i jasna komunikacija su nešto bez čega ne možemo da zamislimo zdrav partnerski odnos. Jasno komuniciranje sopstvenih želja, potreba, osjećanja, ali i aktivno slušanje partnera je osnova za razvijanje bliskosti i empatije. Partnerski odnosi jačaju kada su vrijednosti partnera iste ili približno slične, a tamo gdje se smjerovi življenja partnera razilaze, tu se odnosi gase i ne mogu da se održe. Često partneri nisu sigurni koje su njihove vrijednosti i obično traže neke instant odgovore. A vrijednosti su nešto što živimo i traju dok god mi trajemo i nikako nisu instant. Vrijednosti nas usmjeravaju prema onom što nas ispunjava, čini zadovoljnim i prema onom kako ja želim da svoj život živim i kojim bojama želim da ga bojim. Pogrešno je svoje vrijednosti tražiti u partneru i zahtijevati da se naš partner ponaša onako kako mi to želimo. Mi smo odgovorni samo za svoje ponašanje i jedino svoje ponašanje možemo korigovati, mijenjati i usklađivati sa svojim vrijednostima.

Da bismo otkrili sopstvene vrijednosti u partnerskim odnosima uvijek možemo sebi postaviti pitanje „Kakav JA to želim da budem u partnerskom odnosu, kakav JA želim partner biti?….“

Jako je važno i zajedničko provedeno vrijeme sa partnerom, jer se i fizička i emocionalna bliskost kroz zajedničke aktivnosti održava i jača. Njegovati male rituale, geste, i imati vrijeme samo za vas. U partnerskim odnosima nikako ne znači da partneri treba da gube svoju individualnost, nego štaviše, nju treba očuvati. Jer na taj način partneri će biti zadovoljniji sobom, a kada su zadovoljni sobom mogu dati mnogo više u taj zajednički odnos.

Kada se i pojave određeni problemi i poteškoće, njih ne treba nikako izbjegavati i prećutno rješavati jer oni se samo na taj način gomilaju i usložnjavaju. O njima treba razgovarati i njih treba rješavati u zajedničkom interesu. A kada smo iscrpili sve kapacitete sopstvenog ulaganja i davanja u odnos i kada više nismo sigurni da li je taj odnos ono što nas ispunjava i da li je to odnos u kojem želimo da ostanemo, uvijek možemo potražiti stručnu pomoć i preispitati svoje odluke i odrediti svoje smjerove življenja.

Pogledaj: Lični razvoj u ljubavi: Kako izgraditi partnerski odnos kakav želim?