O tome šta je kognitivno bihejvioralna terapija (KBT) i za šta se koristi smo već pisali, ali da li ste znali da je ona „zlatni standard“ za tretman opsesivno kompulzivnog poremećaja?
KBT, tačnije, jedna posebna tehnika KBT-a koja se naziva izlaganje i prevencija odgovora (ERP – Exposure and Response Prevention), pokazala je veliku uspješnost u tretmanu OKP-a, pa se zato i smatra „zlatnim standardom“.
Izlaganje i prevencija odgovora, poznata kao ERP, je tehnika koja nas podstiče da se suočimo sa svojim mislima, mentalnim slikama, situacijama i objektima koje nas čine anksioznima i da dopustimo opsesivnim mislima da se pojave, bez „ispravljanja“ ili „neutralizovanja“ tih misli kompulzijama.
Na koji način se to postiže?
Možda vam ova tehnika izlaganja i prevencije odgovora, koja podrazumijeva namjerno suočavanje sa stvarima koje nas čine anksioznim, ne zvuči prirodno, a možda djeluje i teško. Ako imate OKP, vjerovatno ste već pokušali da se suočite s opsesijama i anksioznošću, samo da biste otkrili da vas to čini još anksioznijim i uplašenijim. S ERP-om je razlika u tome što psihoterapeut zajedno sa vama radi na tome da razvijete plan izlaganja, te vas on i vodi kroz čitav taj plan, pruža vam podršku i ohrabrenje, te pomaže da se izborite sa opsesivnim mislima, bez da uradite kompulziju.
Tehniku izlaganja i prevencije odgovora možemo posmatrati kao ulazak u bazen. Umjesto da odmah uskočimo u hladnu vodu i doživimo šok, nakon kojeg se prilagođavamo na situaciju (tehnika preplavljivanja), postepeno ulazimo iz najplićeg dijela i polako se prilagođavamo situaciji, korak po korak se prilagođavamo na temperaturu vode i pripremamo za plivanje bez šoka. Upravo tako se primjenjuje i ERP, postepeno se izlažemo situaciji koja nas čini anksioznima i dovodi do kompulzija, počinjemo od one situacije koja nam je najmanje uznemirujuća, pa sve do one koja izaziva najveću uznemirenost.
Na primjer, ukoliko OKP podrazumijeva da prije spavanja morate da prebrojite sve utičnice u kući/stanu, tri puta da provjerite da li su zaključana vrata, tri puta da ponovite voljenoj osobi „laku noć“, obučete pidžamu određenim redoslijedom i legnete u krevet sa telefonom, šnalom za kosu i četkom za kosu i sve to jer vam se javlja opsesivna misao da će vaši roditelji sutra doživjeti saobraćajnu nesreću, tehnika ERP-a bi mogla da izgleda ovako.
Procijenite sa psihoterapeutom na skali od 1 do 10 za svaku od navedenih kompulzija koliko je uznemirujuće ako ju ne uradite. Zatim ih poredate od najmanje uznemirujuće do najveći i počinjete polako sa izlaganjem, prvo zamišljate, vođeni instrukcijama psihoterapeuta, da ne uradite kompulziju, a onda vježbate da ju zaista u realnosti i ne uradite. Nastavljate sa ovim postupkom sve dok ne obuhvatite sve kompulzije.
Šta možete očekivati da se dešava tokom ERP-a?
- Na početku ćete osjetiti porast anksioznosti, nesigurnosti i opsesivnih misli
- Otkrićete da su ti osjećaji i misli uznemirujući, ali da vas ne mogu povrijediti — oni su bezbjedni i možete njima da upravljate
- Kada prestanete da se borite protiv opsesija i anksioznosti, ti osjećaji će se postepeno smanjiti
- Ovo prirodno smanjenje anksioznosti, koje se dešava kada ostanete „izloženi“ i spriječite kompulzivni „odgovor“, naziva se habituacija
- Shvatićete da su vaši strahovi manje vjerovatni nego što ste mislili
- Postaćete vještiji u upravljanju „svakodnevnim“ nivoima rizika i nesigurnosti
Zašto je značajno da naučimo da ne „odgovorimo“, da ne uradimo kompulziju?
Zamislite anksioznost kao alarmni sistem našeg tijela. Kada se uključi alarm za požar, šta to znači? Alarm je tu da privuče našu pažnju i podstakne nas da preduzmemo mjere kako bismo zaštitili sebe i svoju porodicu. Ali, zamislite šta bi se desilo kada bi se alarm za požar oglašavao svaki put kad zagorimo tost ili upalimo svjećice na rođendanskoj torti. Upravo to se dešava kod OKP-a.

OKP preuzima kontrolu nad našim alarmnim sistemom tijela, tako da umjesto da nas upozori na pravu opasnost, taj alarm počinje reagovati na svaki okidač (bez obzira koliko bio beznačajan) kao na apsolutnu, zastrašujuću, katastrofalnu prijetnju. Misli izazvane OKP-om mogu biti poput vjerovanja da je zapaljena rođendanska svjećica isto što i ogromna vatra.
Sada razmislite o svojim kompulzivnim ponašanjima kao pokušajima da se zaštitite kada se taj alarm uključi.
Šta time govorite svom mozgu kada se upuštate u ta ponašanja, u te kompulzije?
Kada „odgovorimo“ na anksiozne misli, kada uradimo kompulziju, mi potvrđujemo ideju mozga da zaista jesmo u opasnosti. Potvrđujemo svom mozgu da rođendanske svjećice zaista jesu jednako opasne kao veliki požar i na taj način pojačavamo svoje opsesivne misli i učvršćujemo svoje ponašanje, svoje kompulzije.
Drugim riječima, naša kompulzivna ponašanja hrane taj dio mozga koji šalje ove brojne, neopravdane alarmne signale. Da bismo smanjili svoju anksioznost i opsesije, moramo donijeti odluku da prestanemo s kompulzivnim ponašanjima.
Primjenjivanje ERP tehnike može biti teška odluka. Može nam se činiti kao da biramo da sebe namjerno izložimo opasnosti i da se namjerno mučimo. Kratkoročno gledano, primjenjivanje ERP tehnike može biti neprijatno. Međutim, dugoročno, počinjemo da izazivamo svoj alarmni sistem (svoju anksioznost) i prilagođavamo ga stvarnim situacijama koje nas okružuju. Oblikujemo ga na taj način da nam koristi, a ne da nas sputava.
Ukoliko vam je potrebna podrška u nošenju sa OKP-om i željeli biste da primjenjujete ERP tehniku, pišite nam na: psiholoskosavjetovanjealba@gmail.com
Pogledaj: „Jačanje“ anksioznosti izbjegavanjem