Šta su metafore?

U terapijskom radu sa klijentima često koristimo metafore. Terapeutima metafore služe da klijentima približimo i ponudimo drugačiji uvid u razumijevanje problema i situacija u seansi. Još od malih nogu sa čitanjem bajki, basni, pripovjedaka susretali smo se sa metaforama (prisjetimo se priče o lisici i grožđu). Metafore više usmjeravaju i privlače pažnju, potiču maštu, slikovitije su i upečatljivije su za zapamtiti i prisjetiti se kada nam budu potrebne. Direktni savjeti katkad osobi preko puta nas mogu da izazovu otpor, dok je metafora nešto što pobuđuje naša čula i interesovanje tokom seanse.

Na prvu ruku prividno jednostavne i naivne slikovite priče, postižu terapeutske efekte, jer na neki način nude nam drugačiji način razumijevanje onoga što donosimo u terapijski proces. Priča kroz metaforu je brži i delotvorniji način da se podstakne razmišljanje kod klijenta, analiza, donošenje zaključaka nego samo slušanje teorijskog izlaganja osobe preko puta nas. Nekim klijentima metafore budu otkrivajuće, oslabađajuče i praksa pokazuje da često djeluju tako da ostavljaju “utisak” te podstaknu na prisjećanje poente same metafore kada se nađemo u situaciji koja sada zahtjeva drugačije djelovanje.

Metafore mogu biti i odredjeni primjeri iz svakodnevnog života koji će zaintrigirati osobu i dati joj veći uvid u iracionalnosti, nelogičnosti sa kojim dolazi na terapiju, a koje ju sputavaju u svakodnevnom životu i dostizanju određenih ciljeva.

Na primer, ako pada kiša ili je oblačno, zapitajte se : Da li to što kažem sebi “Mora biti sunčano” u skladu sa realnošću ili ne?” , zatim možemo da se pitamo dalje: “Šta kažu činjenice, da li trenutno mora biti sunčano ili ne?” ili : “Da li se realnost u kojoj sam ja i koja me okružuje mijenja ako čvrsto vjerujem da mora biti sunčano i da li će tad kiša prestati da pada? u suštini “Da li postaje sunčano samo zato što ja vjerujem da mora biti sunačano?”.

Takođe, iracionalnost ove tvrdnje možemo uočiti i kroz sledeće: „Recimo da sada ja jako želim da je sunčano. Jako mi je stalo da danas bude sunčan dan, želim da idem sa prijateljima na rijeku i da se kupam, želim tako da provedem ovu subotu. Zapitajete se da li iz toga što ja želim da je danas sunčano nužno slijedi i da danas mora biti sunčan i topao dan, dan za kupanje?“.

Na osnovu ove metafore možemo da shvatimo da su naše želje ispravne, ali naši zahtjevi (mora biti sunčano ili moraju se naše želje ispuniti i ostvariti), nisu logički slijed događaja (ne mora biti sunčano, ne moramo otići na rijeku, može biti oblačno, kiša..). Na osnovu ovoga možemo uvidjeti da li je za nas korisno da razmišljamo na ovaj način, da li ima više štete ili koristi, kakva ponašanja i emocije proizilaze te koliko nas vode ostvarivanju naših svakodnevnih ciljeva.

Pogledaj: Šta je zapravo Kognitivno bihejvioralna terapija?